• https://www.facebook.com/kum.organizasyon
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905074545240
  • https://www.twitter.com/kum.organizasyon
  • https://www.instagram.com/kum.organizasyon

Mustafa Sandal

Erzincanlı Yusuf Sandal ve Adanalı Tülin İleri’nin oğlu olan Mustafa Sandal İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğmuştur. İstanbul Arnavutköy’de yaşamaktadır. Dedesi TRT eski sanatçılarından, Ritim - Saz ustası Hüseyin İleri’dir. 13 Ocak 2008' de Boşnak şarkıcı Emina Jahovic ile evlenmiştir. Bu evlilikten Yaman ve Yavuz adında 2 erkek çocuğu olmuştur.

              

Eğitim 

Mustafa Sandal, ilköğrenimini Tarabya'daki 'Özel Dost İlkokulu'nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan 'College Du Leman'a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için ABD'nin New Hampshire eyaletindeki New Hampshire Üniversitesi'nde okumaya başladı. 1996'da Londra'ya yerleşen sanatçı Amerika'da yarım bıraktığı işletme eğitimine American College of London'da devam etti. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. Bedelli askerlik uygulamasından yararlanarak 1999 yılında Malatya'da 28 gün askerlik yapmıştır. Uçuşa merakı ile bilinen sanatçı pilotluk sertefikasına sahiptir. [1]

Meslek yaşamı 

1989 - 1993: Bestecilik ve söz yazarlığı kimliği

1989 yılında müzik tutkusu yüzünden Amerika'daki 2,5 yıllık üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye'ye döndü.Profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu'nda başladı.Burada bestecilik ve söz yazarlığı yönünü ortaya çıkardı.

Bülent Tezcan ile birlikte oluşturduğu "Vazgeçme" isimli ilk şarkısını 1991 yılında Ajda Pekkan yorumladı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Reyhan Karaca, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, , İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren gibi birçok sanatçıya besteler verdi.

   

1994 - 1998: Şarkıcılık ve yapımcılık kimliği

1994 Temmuz'unda ilk albümü "Suç Bende"yi çıkardı. Albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi ile yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser verdi. İlk albümünün ardından evine bir stüdyo kuran sanatçı, aranjör olarak da çalışmaya başladı.

1995 yılında Sibel Alaş'ın "Adam" adlı albümünün müzik direktörü ve prodüktörlüğünü yaptı. Aynı yıl Bay E adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak yer aldı ve filmin müziğini seslendirdi.

1996 Haziran'ında "Gölgede Aynı" adındaki bütünüyle kendi yapımı olan ikinci albümünü hazırladı. Bu albümünden sonra çıktığı Türkiye turnesinde 140'tan fazla stadyum konseri verdi. "Bir Anda" adlı şarkısına aksiyon tarzında klip çekti. Albüm, 3,5 Milyon tirajına ulaştı.

1997 yılında, Londra'ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden "American College Of London"da devam etti. İzel'in "Emanet" adlı albümünün prödüktörlüğünü üstlendi, Reyhan Karaca'ya söz ve besteler vererek albümüne vokal yaptı.

1998 Eylül'ünde üçüncü albümü "Detay"ı çıkardı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 120 konser.[6] veren sanatçı, bu albümde de iyi bir satış tirajını yakaladı.

1999 - 2009: Avrupa'ya açılma kararı ve sonuçları

1999 Mayıs ayında Fransa'da "Sony Music"le yaptığı anlaşma ile, yurt dışında yayınlanmak üzere "Araba" adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakeş Fas'ta klip çekti. "Araba" şarkısı Rusça, Arapça ve Yunanca'ya çevrilerek seslendirildi. Ancak yapımcısı Sony Music ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ilk Avrupa defterini kapatmış oldu.

2000 Haziran'ında "Akışına Bırak" adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde müzik direktörlüğünü İskender Paydaş'la paylaştı.

2001 Haziran'ında İstanbul Metrosu için "Can Cana" isimli bir şarkı besteledi. İtalyan sanatçı Eros Ramazzotti ile birlikte Ali Sami Yen Stadı'nda 25 Bin kişi önünde düet yaptı.[8]Kasım ayında, yeni stüdyosunu kurdu ve beşinci albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi.

2002 Mayıs'ında çıkardığı "Kop" adlı albümü yılın en çok satan ikinci albümü oldu. Kendi yapım şirketi olan Yada Prodüksiyon bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan hayran kulübünü, internet sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

2003 yılında ekibiyle Paris Olympia'da bir konser verdi. Türkiye'de "Maxi Sandal 2003" isimli bir maksi single çıkardı. Bu kez Universal Music etiketiyle "Aya Benzer 2003 (Moonlight)" isimli bir single ve "Seven" isimli bir albümle Avrupalı müzikseverlerle buluştu. Çalışması Avrupa'da 2.5 ay boyunca en çok satan İlk 10 arasında yer aldı; Alman "Bild"e kapak olmayı başaran ilk Türk olurken, "Der Spiegel" dergisi de sanatçıya yer verdi. Beşiktaş Spor Klübü'nün kuruluşunun 100. yılı için "100. Yıl Marşı" ve "Hadi Hisset" adlarında besteler yaptı. 

2004 yılında LR Kozmetik toplam 24 ülkede kendi adına üretilen "7" adlı parfümü piyasaya sundu. Akabinde Türkiye'de 13 Temmuz 2004'de "İste" isimli maksi single'ı piyasaya çıktı. Sanatçı yaz boyu "Volkswagen ile Müzik Aşkına" konserlerinde sevenleriyle buluştu.

2005 yılının Ocak ayında "İsyankar" isimli şarkısının single çalışmasını Universal Music etiketiyle yurt dışında çıkardı. "İsyankar" Almanya, Avusturya  ve İsviçre'de de en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı.. Ağustos'ta ise "Yamalı Tövbeler" isminde bir maksi single çıkardı.

2006 yılında önceki yıl yurt dışında piyasaya çıkardığı “İsyankar” adlı single çalışması ile Almanya'da 150 bin tirajı geçerek "Gold Record (Altın Plak)" ödülünü kazandı. Universal Music etiketiyle piyasaya sürülen İsyankar'ın İstanbul’da çekilen video-klibinde İstanbul Boğazı'nın görüntüleri gözler önüne serilmiş ve klip MTV TRL Charts listesinde bir numara olmuştu. Mustafa Sandal, İsyankar single'ı ile Almanya resmi satış listelerinde en uzun süre kalan Türk sanatçısı unvanını elinde bulunduruyor.

2007 yılı Haziran ayında Devamı Var adlı albümünü çıkardı. Bu albümün çıkış şarkısı şarkısı 'İndir' önce, Mustafa Sandal'ın dedesi olan eski TRT sanatçılarından ritim ustası Hüseyin İleri'nin eşlik ettiği Muhabbet Kart reklamlarında tanıtıldı.

2008 yılı Mayıs ayında Muhabbet Kart sponsorluğunda Samsun‘da başlayan ve Kasım ayında Muğla'da biten Türkiye turnesi kapsamında tam 500 bin seyirci rakamına ulaşarak kendi alanında bir rekora imza attı.[19] Play Station 2'de bir oyunda sanatçınının "İndir", "Aşka Yürek Gerek" ve "İsyankar" adlı şarkılarına yer verildi. Firma yetkilileri oyun konsolunda bir Türk pop starın yer almasının özellikle düşünüldüğünü söylerken, Sandal'ın tercih edilmesinin nedeni olarak sanatçının Avrupa'da büyük ilgi görmesi gösterildi. Mustafa Sandal, cep telefonu reklamıyla 2008 yılının en iyi reklam filmi ödülünü aldı. Türkiye'deki sanatçılar arasında en fazla 'fan club' üyesine sahip olan Sandal, yeni bir rekora imza attı. Kendine ait internet sitesinde 200 bin hayranı bulunan şarkıcı, Avrupa'da Madonna ve Britney Spears'ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

2009 yılı Haziran ayında Karizma adlı albümünü çıkardı. Bu albümde aranjör Bojan Dugic ile birlikte çalıştı ve albümün çıkış şarkısı olan Ateş Et ve Unut ve albümün isim parçası Karizma'nın düzenlemelerini Bojan Dugic le birlikte yaptı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Almanya komitesi, Pakistan’daki mülteci çocuklar için başlattığı yardım kampanyasının Avrupa’daki sözcüsü olarak Mustafa Sandal’ı seçti. Pakistanlı çocuklar ve çeşitli Avrupaülkelerinde toplam 50 bin kişi arasında yapılan ankette ‘Avrupa’nın en sevilen Türk sanatçısı seçilen Sandal, 2009 Ramazan Bayramı'da yayınlanan UNICEF broşüründe dünyaya barış mesajı verdi. 

2010 - 2013: Sinema ve Televizyon'a yöneliş

2010 yılının 5 Kasım'ında vizyona giren ve 3.455.089 izleyici sayısıyla 2010 yılının en çok izlenen filmi olan New York'ta Beş Minare'de  başrol oynayan Mustafa Sandal, Acar adlı bir Terörle Mücadele polisini canlandırdı. Mustafa Sandal Star Tv' de yayınlanan Kimsin Sen adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı. Nostaljik ve yeni jenerasyon sanatçıları bir araya getiren Her Devrin Devleri adlı albümde Mustafa Sandal ile Gökben Nevrin Döner adlı şarkıda düet yaptılar.

2011 yılında Mustafa Sandal ve Dolunay Soysert TRT1'de yayınlanan Başrolde Aşk adlı dizide başrol oynadılar.  Mustafa Sandal ve Gülben Ergen Haziran ayında çıkardıkları Şıkır Şıkır adlı single çalışmasında düet yaptılar. Sözü Mustafa Sandal'a bestesi Mısırlı sananatçı Amr Mostafa'ya ait olan Şıkır Şıkır; 133.253 kişi tarafından indirilerek 2011 yılının digital platformda en çok satış yapan şarkısı oldu. Yapımcılığını ve sunuculuğunu Acun Ilıcalı'nın yaptığı, Star Tv'de yayınlanan O Ses Türkiye adlı yarışma programında Mustafa Sandal; Hülya Avşar, Hadise ve Murat Boz ile birlikte yarışmada juri üyesi olarak yer almıştır.

2012 yılında Organik adlı albümünü çıkardı. Bu albümde eşi Emina Sandal ile Çek Gönder adlı şarkıda düet yaptılar. Volga Tamöz'ün 90'lı yılların unutulmayan şarkılarına yer verdiği Tam 90'dan adlı albüm projesinde Kalmadı adlı şarkısını yeniden seslendirdi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile beraber çocukların, gençlerin ve ailelerinin spora teşvik edilmesi için “Okulumdan Olimpiyat Oyunları 'na Projesi”nde Mustafa Sandal olimpiyat elçisi olarak yeraldı [29] ve bu proje kapsamında Teşekkürler Anne adlı bir şarkı besteledi. [30] Orhan Gencebay’ın müzikteki 60.sanat yılına özel olarak hazırlanan ve 32 sanatçının yer aldığı Orhan Gencebay ile Bir Ömür adlı tribute albümde Mustafa Sandal Kır Gönlünün Zincirini adlı şarkıyı seslendirdi.

2013 yılı 14 Şubat'ında Sevgililer Günü'ne özel daha önce seslendirdiği 2 Tas Çorba adlı şarkısına 3 yeni versiyondan oluşan bir single çıkarttı. Juri üyesi olduğu O Ses Türkiye yarışmasında koçu olduğu Mustafa Bozkurt yarışmayı kazanınca Mustafa Sandal'da yarışmada 2. sezonun şampiyon jurisi oldu.

Diskografi  Mustafa Sandal diskografisi

YılAlbüm-Single adıYapımcıSatışlar
1994Suç BendeŞahin Özer Plak1.800.000
1996Gölgede Aynı3.500.000
1998DetayPrestij Müzik2.500.000
1999ArabaSony Music2.000.000
2000Akışına BırakPrestij Müzik1.500.000
2002KopErol Köse800.000
2003Maxi Sandal 2003750.000
2003SevenUniversal Müzik605.000
2004İsteErol Köse850.000
2005Yamalı Tövbeler100.000
2007Devamı VarSeyhan Müzik200.000
2009Karizma100.000
2011Şıkır Şıkır Ft. Gülben Ergen85.000+
2012OrganikPoll ProductionBilinmiyor
20132 Tas ÇorbaDoğan Müzik YapımBilinmiyor

Kazandığı ödüller 

YılÖdül veren organizasyonKategori
1994İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA)En İyi Pop Müzik Sanatçısı
1996MGD Altın Objektif ÖdülleriEn İyi Pop Müzik Sanatçısı
1996Altın Kelebek ÖdülleriEn İyi Türk Pop Müziği Erkek Sanatçı
19973. Kral TV Video Müzik ÖdülleriYılın Şarkısı (Araba)
19973. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn Çok Satan Albüm (Gölgede Aynı)
19973. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn İyi Pop Erkek Sanatçı
1998Bosna Hersek ÖdülleriEn İyi Yabancı Sanatçı
19995. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn İyi Şarkı Sözü (Aya Benzer)
19995. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn İyi Pop Erkek Sanatçı
2000İstanbul FM Altın ÖdülleriEn İyi Pop Erkek Sanatçı
2002MGD Altın Objektif ÖdülleriEn İyi Sanatçı Sitesi
2002MGD Altın Objektif ÖdülleriEn İyi Pop Müzik Sanatçısı
20039. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn iyi Pop Erkek Sanatçı
20031. MÜ-YAP Müzik ÖdülleriDiamond Albüm (Kop)
20042. MÜ-YAP Müzik ÖdülleriDiamond Albüm (Aşka Yürek Gerek)
20055. MÜ-YAP Müzik ÖdülleriDiamond Albüm (İste)
2010Siyaset Dergisi ÖdülleriEn İyi Pop Erkek Sanatçı
20111. OMÜ Medya ÖdülleriEn İyi Erkek Şarkıcı
201218. Kral Müzik ÖdülleriMÜYAP Digital Satış Ödülü (Şıkır Şıkır Ft. Gülben Ergen)

Filmografi 

  • Bay E (1996)
  • New York'ta Beş Minare (2010)
  • Başrolde Aşk (2011)

 

Programlar 

  • Kimsin Sen (2010)
  • O Ses Türkiye (2011 - 2012),(2012 - 2013)