• https://www.facebook.com/kum.organizasyon
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905074545240
 • https://www.twitter.com/kum.organizasyon
 • https://www.instagram.com/kum.organizasyon

Tarkan

 tarkan konser resimleri organizasyon görüntüleri

Tarkan Tevetoğlu (17 Ekim 1972, Alzey), 1991 yılından bu yana yaptığı müzikle yurtiçi ve yurtdışında birçok başarı elde etmiş Türk pop müziksanatçısı, besteci, söz yazarı, dansçı, müzisyendir.

Başarıları nedeniyle Türk basını tarafından Megastar, yurtdışında ise Popun prensi ve Boğaz'ın Prensi olarak nitelendirilmektedir.

 

 

 

Konu başlıkları

1 Yaşamı  2 Kariyeri
 2.1 1992-1993: Yine Sensiz 2.2 1994-1996: Acayipsin 2.3 1997-1998: Ölürüm Sana 
 2.4 1998-2000: Tarkan 2.5 2001-2002: Karma 2.6 2003-2005: Dudu 
 2.7 2006-2007: Come Closer  2.8 2008-2009: Metamorfoz 2.9 2010-2012: Adımı Kalbine Yaz 
 3 Modaya, sanata ve yaşama etkisi  4 Turneleri 5 Diskografi 
 5.1 Albümler 5.2 Remiksler 5.3 Singlelar 6 Ödülleri 7 Kaynaklar 8 Dış bağlantılar

 

 

Yaşamı 

Tarkan, 17 Ekim 1972 yılında Almanya'nın Frankfurt yakınlarındaki Alzey kasabasında doğdu. Aslen Rize'li İkizdere'li bir aileden gelen Tarkan, 6 çocuklu ailenin 5. çocuğu.

Almanya'da bir süre yaşadıktan sonra, 1986'da ailesiyle Türkiye'ye dönen Tarkan, lise hayatına Karamürsel Lisesi'nde başladı. Tarkan pop müzik ile ilgili eserler yapmak istiyordu, bunun için ilk önce daha zor olan Türk sanat müziği eğitimi almayı düşünerek sesini daha da geliştirdi. Lise eğitiminin yanı sıra Karamürsel Musiki Cemiyeti'nde aldığı müzik eğitimi Tarkan'ın kendini müziğe adama yolunda attığı ilk önemli adımdır. Karamürsel'den İstanbul'a taşınmanın ardından Tarkan, lise eğitimine devam ederken iki yıl boyunca Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde Klasik Türk Müziği'nin saygın ustalarıyla müzik eğitimini sürdürdü.[4] İlk albümünden dolayı ertelediği üniversiteyi telafi etmek için 1994 yılında New York'ta City University of New York(CUNY) üniversitesine bağlı Baruch college'inde bölümü dil üzerine(İngilizce) olan 2 yıllık üniversite okudu, bu süre zarfında eğitiminden dolayı Amerika'da kaldı. Tarkan ile Eminem 17 Ekim 1972 olarak aynı yıl, aynı gün doğmuş, ikiside yaptıkları sanatla milyonları etkilemiş, sanatın gelişimine katkıda bulunmuşlardır. Türkçe, İngilizce akıcı olarak konuşabilmektedir, Rusça öğrenmeye çalıştığını söylemiştir.

Kariyeri 

 kumorganizasyon_facebook_sanatci_fiyati_menajerlik_baday
Tarkan Istanbul'da, 2010

1992-1993: Yine Sensiz 

Müzikal yeteneğini, bilgisini, aldığı eğitimlerle geliştiren Tarkan, bu dönemde İstanbul Plak ile imzaladığı anlaşmanın ardından, ilk Tarkan albümü Yine Sensiz, Aralık 1992'de Türkiye'de yayımlandı ve müzik dünyasında geniş yankı uyandırdı. Albümün çıkış şarkısı "Kıl Oldum Abi" kısa sürede ulusal radyoların ve gece kulüplerinin vazgeçilmez gözdesi oldu. Albümden çıkan "Kıl Oldum Abi", "Kimdi", "Vazgeçemem" ve "Çok Ararsın Beni" gibi dönemin büyük hitleri sayesinde Yine Sensiz adlı albüm 700 binlik satış rakamına ulaştı.[5] Albümün satış başarı üzerine 1993'te üç mix şarkı eklenerek CD versiyonu yayımlandı. Yine Sensiz albümü sadece Türkiye'de yayımlandı. Tarkan daha ilk albümünde farklı tarzı, ilginç dans hareketleri, özgür, sıradışı, çılgın giyimiyle tüm ilgiyi üzerine çekti, büyük bir hayran kitlesi oluştu.

Albüm argo sözlerinden dolayı basında çok eleştirildi. Tarkan 1993'te katıldığı TV programında "eleştiri alacağımı biliyordum", "reklamımı yapıyorlar" dedi.[6]

1994-1996: Acayipsin 

İlk albümündeki çılgın tarzı büyük bir reklam oldu, herkes Tarkan'dan bahsediyordu, bu popülerlikle Tarkan 1994'te Aacayipsin albümünü çıkardı ve Acayipsin albümünün milyonluk satışlarıyla Türk pop müziğinin önemli isimlerinden biri haline geldi. Türkiye'de çok başarılı olan albüm, Tarkan'ın farklı tarzıyla yurt dışında da başarılı olacağı düşünülüp albüm Almanya'dan, Rusya'ya, İsrail'e kadar Avrupa ve Asya'da bazı ülkelerde yayımlandı. Albümün sadece Avrupa satışı 700.000'i geçti. Türkiye çapında birçok ilke imza atarak, bu albüm ile Türkiye ve Avrupa'da konserler verdi. Bu konserlerin 25'i, o zamanki adıyla Doritos Panço sponsorluğundaki turne kapsamında, Türkiye'nin farklı illerinde Tarkan'ı on binlerce seyirci ile buluşturan stadyum konserleriydi. Sanatçının kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından olan albüm, ilerleyen dönemde dünyada 3 milyona yakın satış adedine ulaştı. Tarkan bu albümle Avrupa'da ve Asya ülkelerinde tanınmaya başladı.[4] Ayrıca bu dönemde, ertelediği üniversite eğitimini tamamlamak için 1994 yılında New York'ta City University of New York(CUNY) İngilizce bölümünde 2 yıllık üniversite eğitimi aldı, bu süreçte üniversite dolayısıyla ABD'de yaşadı.

Konserleri arasında 1994 yılında keman virtüözü pop sanatçısı Suat Suna ile Tarkan Show TV'den canlı mini konser verdi. 1995'te New York Palladiumda verdiği konser Türkiye'de Star TV'den canlı yayınlandı.

Kasım 1994'te gittiği bir kurumun yıldönümü kutlamasında, canlı yayında olduğu söylenmeden sevgilisi ile Tarkan'ı ayakta yakalayıp soru sormaya başlayan basına, Tarkan "çişim var! onu söylemek istiyorum" dedi. Sonrasında Tarkan'a canlı yayında olduğu söylendi. Bu sözünden dolayı uzun bir süre Türk basınında kötülenerek bitirilmeye çalışıldı.

Mart 1995'te Tarkan, Türkiye'de 1994 yılının en iyi sanatçısı ödülünü aldı. Ayrıca Pop Müzik En İyi Erkek ödülünü aldı, bu dalda adaylar arasında o yılların başarılı pop sanatçısı Burak Kut da yer alıyordu.

1997-1998: Ölürüm Sana 

Mart 1997'de dünyaca ünlü İtalyan gözlük markası POLICE, güneş gözlüğü reklam afişi için Tarkan'a 1.000.000$ ödedi. Ayrıca albüm sonrası dönemdeki stadyum konserlerinin sponsoru oldu. 5 Temmuz 1997'de üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana piyasaya çıktı. Albüm Avrupa, Asya'da yayımlandı. Şımarık ve Ölürüm Sana klipleriyle çok ses getiren albüm dünyada 4,5 milyon satıp, Türkiye'de tüm zamanların en çok satan 1. albümüdür.[4] Öyle ki, albüm MÜ-YAP'ın verilerine göre 2003 yılında bile hâlâ yeni bandrol alıyordu. Bu albümüyle dünyaca ünlenen Tarkan, medya tarafından megastar olarak anılmaya başlandı. Albümde hit olan Ölürüm Sana, Şımarık, Salına Salına Sinsice, Kır Zincirlerini şarkıları, Türkiye ve dünyada büyük ses getirdi. Aynı yıl kendi şirketiHITT Müzik & Prodüksiyon'u kurdu.

1997 yılının Nisan ayında Walt Disney'in 35. uzun metrajlı çizgi filmi olan Herkül'ün baş karakterini Türkçe olarak seslendirdi. Filmin müziklerinden "Yolumdayım"'ı seslendirdi.

1998-2000: Tarkan 

Ölürüm Sana'nın elde ettiği büyük başarı, dünyanın en büyük plak firmalarından Universal Music'in dikkatini çekti. Yapılan görüşmeler sonunda Universal ilk başta Avrupa'ya sürmek için toplama albüm yayımlamak istedi. Albüm öncesi Şımarık teklisi piyasaya sürüldü ve sonuç almakta gecikmedi. Tekli, Fransa'da 3[8], Belçika'da 1[9], Norveç'de 2, İsviçre'de 3, İsveç'de 3, Hollanda'da 3 numara olarak diğer Avrupa ülkelerinde de ilk 20'de yer buldu. Aacayipsin ve Ölürüm Sana albümlerinden seçilen hit şarkılardan oluşan Tarkan adlı albümü 1998'de Avrupa'ya sürüldü. Albümün başarısı üzerine birçok müzik firmaları tarafından, albüm Avrupa, Asya, Japonya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya'da yayımlandı. Albüm, Avrupa'da elde ettiği büyük başarıların ardından, Amerika ve Asya'da, özellikle Güney Amerika ve Orta Amerika'da Tarkan'a birçok ödül kazandırırken, dünyada ki hayranları daha da arttı. Albümün tüm dünyada 3.3 milyon adetlik satışı Tarkan'a, Meksika'da platin plak, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya'da ise altın plak ödülleri kazandırdı.[4]

ABD'de Tarkan medyada haber olmaya devam ediyordu. ABD'de medyada birçok ulusal TV yayınında açıklanan Dünyanın en etkili ünlüleri listesinde çok ünlü oyuncular, şarkıcılar bilimum tanınmış sanatçılar vardı. Bu listede ilk 10'da sadece 2 şarkıcı vardı, biri Ricky Martin diğeri Tarkan idi. Ricky Martin listede 1. sıradaydı, Tarkan'da listede 8. sırada yer alıp, müzik sektörünün öncü ülkesinde ABD basını Tarkan'ı dünyanın en etkili 2. müzisyeni olarak dünyaya duyurdu. Tarkan'ın bir mega dünya yıldızı olduğunu dünyaya ABD basını duyurdu.

"Şımarık", 1999'da MIDEM altın plak kazandırırken; Tarkan albümü, 1999 yılında Tarkan'a Dünya Müzik Ödülleri'nde "Dünyanın En Çok Satan Türk Sanatçısı (World's best-selling Turkish recording artist)" dalında ödül kazandırdı. Ödül töreninde "Şımarık"'ı söyleyen Tarkan ayakta alkışlandı.

Tarkan, dünyanın pek çok farklı ülkesinde konserlerine devam ederken; Türk basınında, Tarkan'ın zorunlu askerlik görevini kısa süre içinde yerine getirmediği takdirde vatandaşlıktan çıkarılacağına yönelik haberler yer aldı. Öncü ülkelerde zorunlu askerlik olmadığından, isteyen kişilerin gittiği ve bu ülkelerde askerliğin maaş alınarak yapılan bir meslek olduğu için, Tarkan askerlik yapmak istemediğini söyledi. Zorunlu askerlik olan Türkiye'de, Türk basını ve halk tarafından saçma bulunan düşüncesi çok eleştirildi. Sonraki dönemde 17 Ağustos 1999'da Marmara depremi meydana geldi ve depremde evleri hasar görenlere yardım amacıyla bağış toplamak adına bedelli askerlik yasası çıkartıldı. Bu yasa kapsamında Tarkan zorunlu askerlik için 28 gün sürecek askerlik görevini yerine getirmek üzere Türkiye'ye dönerek, 14 Ocak 2000 günü depremzedeler yararına bir konser verdi.

Mart 2000'de Almanya'da ödül töreninde Uluslararası yılın gelecek vaadedeni(Newcomer des Jahres international) dalında Tarkan, Jennifer Lopez, Britney Spears'ında bulunduğu beş kişi arasında gösterildi.[10]

2001-2002: Karma 

Pepsi şubat 2001'de Tarkan ile 2.000.000$ karşılığı reklam anlaşması yaptı. Pepsinin dünya ünlülerinden çalıştığı ilk Türk sanatçı Tarkan idi.[11][12] Mayıs 2001'de müziği, sözü Tarkan'a ait "Kuzu Kuzu" tekli albümü sadece Türkiye'de piyasaya sürüldü ve son teknoloji ile yapılan 360derece efekti içeren "Kuzu Kuzu" 1. klibi yayımlandı. Kuzu kuzu, o dönem çok büyük sükse yaptı, klibi çok uzun süre listelerde kaldı. Kuzu Kuzu albümü piyasada inanılmaz rekor bir satışla başladı, Türkiye'de tüm zamanların en hızlı ve en çok satan tekli albümü oldu. "Kuzu Kuzu" şarkısı Türk popunda yeni bir çağ, büyük farklılık olarak yorumlandı.

Temmuzda çıkarılacak albüm öncesi öncesi Tarkan'ın bu müthiş yükselişi engellenmek için komplo kurulmuş ve Tarkan'ın evinden çıplaklar kampındaki birkaç fotoğrafı çalınıp basına verildi. Tarkan fotoğrafları yüzünden Türkiye'de basın ve tutucu kesim tarafından çok olumsuz eleştirildi ve büyük çoğunluğu "Karma" albümüne destek vermedi. 14 Temmuz 2001'de 4. stüdyo albümü Karma çıktı. Bu olaylar ülkesinde albümün yarı yarıya daha az satmasına neden oldu. Buna rağmen ilk haftaya yurtiçi ve yurtdışı dahil Türkiye menşeli albüm olarak tüm zamanların en hızlı satan albümü olarak rekor açılışla başladı ve yine de Türkiye'de o yılın en çok satan albümü oldu. Yurtdışı satışı ile birlikte albüm Türkiye'de tüm zamanların en çok satan 3. albümüdür. Albümün tanıtımını İstanbul'da ünlü bir gece kulübünde yaptı. Tanıtımda diğer çok sevilen Ay[13] şarkısındaki dans ve sahne performansı olağanüstü olarak yorumlandı. Albümündeki tüm şarkılar hit oldu. Tarkan şarkıları için zamanla daha da çok seviliyor denmeye başladı. Ebru sanatı ile görsellik verilen albüm kapağı çok beğenildi. Albüm Avrupa, Orta Doğu, Asya, Rusya, Japonya, Güney Amerika'da anlaşılan dağıtımcılar ile piyasaya sürülmüştür. Yurtdışında, Rusya ve Orta Doğu'da çok ilgi gördü. Avrupa'da milyon üzerinde satan, 2001'de Rusya'da en çok satan yabancı albüm olması ABD basınında yer aldı.[14] Albüm Rusya, Fransa, Danimarka, İngiltere, Almanya gibi birçok ülkede listeleri zorladı. Tarkan dünyaya adını daha da fazla duyurdu, yurtdışında ve özellikle Rusya'da bu albüm ile çok daha büyük bir hayran kitlesi topladı. Dünyanın dört bir yanından hayranlar şarkıların kendi dillerinde anlamlarını araştırmaya başlamışlardı, Tarkan bu albüm ile dünyaya yine Türkçe öğretmeye başladı. ABD basınında yeni albümü ile çok söz edilen Tarkan için Tarkan'ın bir reklam markası olduğu vurgulandı.

Ekim 2001'de Hüp şarkısının klibi içerdiği öpüşme sahnelerinden dolayı hiçbir müzik kanalında yayınlanmasına izin verilmeyerek başka bir basın engellemesi yaşandı. Klibi için basında "porno" olarak değerlendirildi.[15][16][17] Tarkan verdiği röportajlarda "porno olarak algılanması çok acı", "Türkiye artık bu noktayı aşmalı. Yasaklarla bir yere gelemeyiz."[18] olarak yorum yaptı.

Kasım 2001'de Turkcell 2.000.000$ karşılığı Tarkan ile reklam anlaşması yaptı.[19] 31 Aralık 2001'de Tarkan'ın Antalya'daki yılbaşı konseri 72 ülkede TV'de yayınlandı ve internetten canlı yayınlandı. Konserden rekor bir ücret olarak 455.000$ (809 bin lira) aldı.[20][21][22] 2002'de Özgürlük içimizde adlı tekli albümünü Turkcell sporsonluğu ile yayımladı. Nisan 2002'de Taş şarkısından uyarlanan Bir Oluruz Yolunda tekli albümünü Pepsi sponsorluğu ile yayımladı.

2003-2005: Dudu 

Tarkan gençlik
Bir önceki Karma albümü ile Tarkan şarkılarının kalitesi dinlendikçe daha da iyi anlaşılmış, dünyada, özellikle Rusya'da hayran kitlesi daha da arttırmıştı. Büyük bir kitle Tarkan'dan yeni albüm bekliyordu. Temmuz 2003'te 5. stüdyo albümü Dudu piyasaya çıktı. Duduhoş konuşan bayan anlamına gelir. Albüm Avrupa, Asya'da piyasaya sürüldü. Dudu albüm tanıtımı istanbul'da ünlü bir gece kulübünde yapıldı. Albüm 5 şarkı ve 5 remix içererek maxi-single olarak çıkmıştır. Şarkı azlığı ilk başta eleştirildi, fakat üst kalitedeki şarkılar çok beğenildi, farklı müzik dallarında da çalışmaları olan Tarkan'ın, albümdeki bir şarkısı Türkü idi, albüm rekor bir açılışla satışa başladı. Albüm Türkiye'de tüm zamanların en hızlı satılmış albümüdür. Rusya'da Dudu şarkısı 2003'ün yılın şarkısı seçildi. "Dudu" albümü ile özellikle Rusya'daki hayran sayısı daha da fazla arttı. Tarkan bu albüm ile dünyada adını yine duyurdu. Gülümse Kaderineşarkısı ve klibi ile aile içi şiddeti eleştirdi.[23]

Albüm dünyada 4milyondan fazla olarak rekor satış yaptı, yurtdışı satışı ile birlikte albüm Türkiye'de tüm zamanların en çok satan 2. albümüdür. Türkiye'de 2.500.000, Rusya'da rekor satış yapan Karma albümünden daha da fazla satarak 1.000.000'dan fazla ve diğer ülkelerde 600.000'den fazla satış yaptı. Dudu albümü, Karma albümü gibi Türkiye'de yılın en çok satan, Rusya'da en çok satan yabancı albüm olarak, 2003'te Türkiye'de en çok satmış 1. albüm ve 2003'te Rusya'da yine en çok satmış yabancı albüm oldu. Mayıs 2004'te Kral Tv ödül töreninde, Dudu albümüne yılın en çok satan albümü olduğu halde ödül gelmedi, sadece Tarkan'a En iyi pop erkek ödülü aldığı söylendi. Tarkan törene gelmedi ve görüntülü olarak da bağlanmadı. Tarkan'ın ödülünü yakın arkadaşı Kenan Doğulu alıp, Tarkan'a ileteceğini söyledi.[24]

Mart 2004'te Opet ile 2.000.000$ karşılığı reklam anlaşması yaptı.[25][26][27] 2005 yılında Ayrılık Zor tekli albümünü piyasaya sürdü. Albümün sponsor firması Avea için Hollywood'da reklamda oynayan Tarkan 5.000.000$ aldı. Firma albüm sonrası konser turunada sponsor olmuştu. 2005 yılının en fazla satılan albümü oldu.

2006-2007: Come Closer 

2005 yılında Tarkan farklı olarak İngilizce albüm çıkaracağını medyaya bildirdi.

İngilizce albümünün çıkışı öncesi 4 şarkısı bilinmeyen kişiler tarafından internet ortamına sızdırılınca Tarkan, bunun üzerine erken olarak 2005 sonbaharında, içinde iki şarkının ve çeşitli düzenlemelerinin bulunduğu Bounce(Zıpla) adlı bir tekli hazırlayıp, sadece Türkiye'de piyasaya sürdü. Yurtdışı için farklı remiks versiyonları yaptırdığı Bounce (Zıpla) tekli albümü 7 Ocak 2006'da yurtdışında piyasaya çıktı.

Nisan'da, beklenen 15 şarkılık ilk İngilizce albüm Come Closer(Yaklaş) 6. stüdyo albümü olarak piyasaya sürüldü. Albümdeki tüm şarkılar İngilizcedir. Albüm Avrupa, Asya, Güney Amerika'da yayımlandı. Albüm, alışıldık Tarkan müziğinden biraz uzak, daha batılıydı.[4] Şarkılardan "Bounce" (Zıpla), "Start The Fire" (Yangını Başlat) ve "Why Don't We? (Aman Aman)(Neden Yapmıyoruz?)şarkıları özellikle Rusya, Macaristan ve Almanya'da listelerde önemli konumlara yerleşse de albüm istenilen başarıya ulaşamadı, buna karşın Türkiye'de tüm zamanların en çok satan İngilizce albümü oldu. Albüm Türkiye'de 150.000'den fazla sattı, yurtdışı dahil toplam satışta 400.000 kadar sattı. Albümün istenen sonuçlara ulaşmamasının en büyük nedeni, hiç Türkçe söz içermemesi ve müziklerin Tarkan'dan uzak olması olarak dile getirildi, özellikle Türk hayranlar çok eleştirip, sırf İngilizce olan albümden bir şey anlamadıklarını dile getirdiler.

Albümle beraber Tarkan, birçok ülkede konserler verirken, yurtdışında televizyon programlarına katıldı, birçok yayın organına röportajlar verdi. Avusturya'da dünyanın en büyük müzik festivallerindenDanube Island Festival'da "headliner" olarak 300.000 kişinin önünde sahne alıp, Almanya'nın önemli müzik şovlarından The Dome'a ve dünya ünlülerinin katıldığı TV total Stock Car Crash isimli programa 2. kez katıldı.

2008-2009: Metamorfoz 

23 Aralık 2007'de çıkardığı 7. stüdyo albümü Metamorfoz piyasaya çıktı. Tarkan bu albümde yine farklı bir yenilik denedi. Albümün ismi metamorfoz, başkalaşım anlamında olup, albüm içeriğiyle adı uyumludur. Albüm piyasaya sürülmeden kısa süre önce internette çok satanlar listesine girdi. Albüm Avrupa, Asya'da yayınlandı.

Tarkan'ın bu albümdeki imajı ve müzik tarzı büyük yankı bulmuş, hayranları Come Closer albümünden sonra Tarkan'dan Karma, Dudu albümlerindeki müzik tarzında bir albüm beklerken Tarkan sürpriz yaparak çok farklı bir müzik tarzı ve altyapısı ile sevenlerinin karşısına çıkarak yine bir farklılık denedi. İlk klip Vay Anam Vay şarkısı dikkatleri üstüne çekmiş, Avrupa'daki dance chart'larda ilk 5 içerisinde yer buldu. "Vay Anam Vay"'ın klibinde teknolojik efektler kullanan Tarkan, Türkiye'de yeni bir müzik akımına öncü olmuş, birçok müzisyen Tarkan'ın bu albümünden esinlenerek yeni müzikler oluşturdu. Hop hop şarkısı ile dünyadaki bu sisteme, bu düzene, tüm siyasetçilere gönderme yaptı, "kulu kula kul etmiş, bizi aldatmış bu düzen" sözleri gibi felsefi yönü etkili sözler içermektedir. Albüm ilk çıktığı zaman müziklerin gerçek enstrümanlar ile değilde elektronik ortamda oluşturulmuş olması büyük tepki aldı, elektronik ortamda yapılan müziklerdeki entrüman ses çeşitliliği daha basit oluyordu, bu yönü çok eleştirilsede nota ve söz kalitesi çok beğenildi. Albüm ilk başta çok olumsuz eleştirilmiş olsa da inanılmaz başarılı oldu. Albüm ilk günler 50.000 kadar satıyordu, sonraki günlerde satışlar katlandı, Türkiye'de kısa sürede 400.000'i geçti. Satış grafiğinde, listelerdeki dinlenme oranında yine zirvede yer aldı. Tarkan bu yüksek satışlardan sonra şarkıların remiks versiyonunu yapıp albüme ekleyerek 2CD olarak Metamorfoz Remixes albümünü 17 Temmuz 2008 tarihinde birçok ülke ile birlikte piyasaya sürdü. Albüm Avrupa, Asya, Japonya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya'da yayımlandı. Metamorfoz Remixes albümü dahil, Türkiyede 700.000'lik bir satış grafiği yakaladı, dünyada toplam 1.100.000 satışı geçti. Metamorfoz albümü dünyada internet ortamındaki bedava indirme motorlarının etkisine rağmen albüm dünyada milyon üzerinde sattı. Albüm 2009 başında Mü-Yap'ın açıkladığı "2008 yılının en çok satan albümü" olarak 2xdiamond ödülünün sahibi oldu. 2008'de Türkiye'de en çok satmış albümdür. 2.CD'deki remiksleri hazırlayan isimler son dönemin başarılı müzik prodüktörlerinden olup, dünyaca ünlü trance müzik DJ'i Tiesto'da albümde yer aldı.

Albümle konserlere başlayan Tarkan, Alman MP3 çalar üreticisi TrekStor ile anlaşıp "i.Beat emo Tarkan Edition"ı Türkiye'deki Media Marktlarda satışa sundu.[28] Kendi adı verilen tek sanatçı olarak müzik çaların üretilmesi Türkiye'de ve dünyada ilktir. Bu zamana kadar dünyada sadece müzikle uğraşan iki isim için özel müzik çalar yapılmıştı. Müzik grubu olarak ilk U2 için yapılmış, tek sanatçı olarak ilk Tarkan için yapılarak bu alanda yine bir ilki gerçekleştirdi.

Tarkan, 6 Ekim 2008'de Doğa Derneği ile ortak gerçekleştirdiği, söz ve müziği kendisine ait "Uyan" tekli albümü için Orhan Gencebay ile birlikte çalıştı.[29] Ekim 2009'da yurtdışında PETA ile çalışarak, insanların dikkatini çekmek için hayvanlar için soyunduğunu basına bildirdi. Sonradan yayımlanan, tanıtım reklamında Tarkan konuşma yaparak kampanyaya destek verdi.[30][31][32]Kasım 2009'da Rusya'da portakal tüketimini arttırmak için oynadığı reklam için 1.000.000$ aldı.[33][34]

2010-2012: Adımı Kalbine Yaz 

2010 şubatta, çiftliğindeki basit bir evde mütevazı hayat süren Tarkan'a uyuşturu operasyonunda baskın yapıldı. Tarkan kapıdaki polislere "evet uyuşturucu var" deyip getirdi, dört gün sorguda kalıp tedavi olmak şartıyla serbest bırakıldı. Uyuşturucu kullanmaya başladığını itiraf etti.[35][36][37]Pepsi, Tarkan'la 4milyon liraya yaptığı yeni reklam anlaşmasını iptal etti.

Tarkan 11 Mayıs 2010'da Sevdanın Son Vuruşu single'ı internetten yayımlayarak ve şarkıyı 15 ulusal radyoda aynı anda ilk kez çaldırarak sevenlerine duyurdu. Bu albüm yarı batılı yarı alaturka sound'lar içermesiyle ve elde ettiği müthiş başarısıyla Tarkan'ın eski tarzına geri dönüşü olarak değerlendirilerek, şarkı çok beğenildi. Tarkan'ın 28 Temmuz 2010'da "Adımı Kalbine Yaz" olarak 8. stüdyo albümü, maksi-single olarak yayımlandı. Albüm yalnızca Türkiye'de yayımlandı. Albüm çıktığı ilk hafta 250.000'e yakın satış ile 2010 yılı için dünya çapında bir açılış yaptı. AlbümdeSevdanın Son Vuruşu, Adımı Kalbine Yaz, Kayıp, Öp, İşim Olmaz şarkıları çok beğenildi. Konserleri arasında Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda verdiği tam 8 konserde Türkiye'de bir ilktir. Daha önce en fazla iki kez üst üste yapılan Harbiye Konserleri Tarkan'la yeni bir rekora imza attı ve her konserde kapalı gişe seyirciye seslenildi. Tarkan iki yıl aradan sonra çıkardığı yüksek satış adedine ulaşan Adımı Kalbine Yaz albümüyle bir rekora imza attı. İnternetten en çok indirilen şarkılar sıralamasında albümdeki şarkılar zirvede yer aldı.

2010 kasımda Discovery Channel kanalı tarafından yayınlanmaya başlanan Great Migrations(Büyük Göçler) belgeselinin bölümlerinin Türkçe seslendirmesini Tarkan yaptı. Bu belgesel için büyük bir reklam oldu. Belgesel diğer belgeselere göre kat kat daha fazla izlendi. Tarkan hiç belgesel izlemeyen insanların dahi belgesel izlemesine sebep oldu. Tarkan hayranı olmayan insanlar bile meraktan belgeseli izlediler. Tarkan belgeseli seksi bir ses tonunda seslendirerek farklılık yaptı, seslendirme yönetmeni bunu beğenmiş ve onaylamıştır. Aralık 2010'da Tarkan dünyaca ünlü ELLEdergisinde kapak olarak, dergide 11 yıldır ilk defa bir erkek kapakta yer aldı.

Orta Doğuda yoğun ilgi üzerine Adımı Kalbine Yaz albümü 2011 ocakta Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Lübnan, Mısır gibi ülkelerde yayımlandı.[38] 2011 nisandan itibaren hazirana kadar Avrupada birçok ülkede konser verdi. 2011'de Tarkan "Yılın En İyi Albümü", "Yılın en çok satan albümü" gibi birçok kategoride ödül aldı.

Tarkan, Pepsi'nin anlaşmasını iptal etmesi üzerine[39], Haziran 2011'de Coca Cola ile anlaşarak 5.900.000$ karşılığında haziran ve temmuz aylarında Fanta gençlik konserlerinde sahne aldı.[40][41][42] Ekim 2011'de İstanbul'da konser biletleri hemen tükenince, yoğun istekten dolayı Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'unda rekor olarak 4 gün ard arda kapalı gişe konser verdi. 2011 yılında en fazla para kazanan Türk sanatçıdır. Sadece 4 ayda 10.000.000$ kazandı.[43] Tarkan 31 aralık 2011 yılbaşında Bakü'de Azercell firmasının sponsor olduğu konser için 800.000$ aldı.[44][45][46] Ocak 2012'de, Aralık 2011'de internetten yayımladığı Kara Toprak adlı yorumladığı Türküye çektiği klibi yayımladı. Şubat 2012'de İspanya'da ispanyollar tarafından oylanan listede Tarkan "Adımı Kalbine Yaz mix" parçası ile 1 numarada yer aldı, listede 5. sırada Madonna, 7. sırada Shakira'yı geride bırakmıştır.[47][48][49] Mart 2012'de Tarkan, Coca Cola ile yeniden anlaşarak rekor düzeyde 10.110.000$ karşılığında Haziran 2012'de ve temmuzda yapılacak Fanta konserleri için anlaştı.[40][41][42] 2012 mart ayında Tarkan, özellikle yurtdışı konserlerinde rahat ulaşım için 3.5 milyon dolara uçak satın aldı.

Modaya, sanata ve yaşama etkisi 

Tarkan sıradışı tarzıyla modanın öncüsü olmuş, milyonlarca genci etkiledi. Her albüm ve konserindeki farklı saç imajları, yeni giyim modelleri ile gençler onu takip eder hale geldi. Her yeni albümü ile kuaförlerde "Tarkan imajı olsun" kalıpları klasikleşti. Gençler tabuları yıkarak Tarkan'ı örnek almış, küpe takmak, deri ceket, gezmelik eşofmanla dolaşmak, yırtık kot pantolon giymek, spor dar smokin giymek gibi farklı, yenilikçi giyim ve aksesuar tarzlarıyla Tarkan her dönem modaya yön verdi.

Dans sanatına gösterdiği özenle, zamanla usta bir dansçı haline gelen Tarkan, her hit şarkısı için farklı bir koreografi yaparak, dünyada kendine ait dans tarzı olan sayılı sanatçılar arasındadır. Tarkan danslarının dünyanın dört yanındaki dans kurslarında "Tarkan dance" olarak eğitimi verilmektedir.

Tarkan röportajlarında kendisi dışında insanlar için bir şeyler yapmak istediğini, insanlara çok daha büyük faydalar sağlamak için uğraştığını ama destek göremediğini söyledi.

Tarkan hayvanları ve doğayı korumak üzerine birçok kez girişimlerde bulundu.

Sanatsal değeri olan tarihi yapı ve yerlerin her zaman korunması gerektiğini söyler.

Turneleri 

 • 1994 turu
 • 1995-1996 turu
 • 1997-1998 turu
 • 1999-2000 turu
 • 2001-2002 turu
 • 2003 turu
 • 2004 turu
 • 2005 turu
 • 2006-2007 turu
 • 2008-2009 turu
 • 2010 turu
 • 2011 turu

Diskografi 

Ana madde: Tarkan diskografisi

Albümler 

 • 1992: Yine Sensiz Çıkış Tarihi: 26 Aralık 1992 Plak Şirketi: İstanbul Plak
 • 1994: A Acayipsin Çıkış Tarihi: 22 Mayıs 1994 Plak Şirketi: İstanbul Plak, Angora, MMS, Atoll Music, Soyuz Music
 • 1997: Ölürüm Sana Çıkış Tarihi: 14 Temmuz 1997 Plak Şirketi: İstanbul Plak
 • 1999: Tarkan [Toplama albüm] Çıkış Tarihi: 1 Haziran 1999 Plak Şirketi: Universal Music, PolyGram, İstanbul Plak, Polydor, Atoll Music, Raks Müzik, Coeur De Lion, Musicor, Magic Records
 • 2001: Karma Çıkış Tarihi: 26 Temmuz 2001 Plak Şirketi: İstanbul Plak, Universal Music, Hitt Müzik, Megaliner Records, Астра
 • 2003: Dudu [Maxi-Single] Çıkış Tarihi: 30 Haziran 2003 Plak Şirketi: Hitt Müzik, İstanbul Plak, Megaliner Records, Астра
 • 2006: Come Closer Çıkış Tarihi: 7 Nisan 2006 Plak Şirketi: Hitt Müzik, İstanbul Plak, Universal Music, Urban, Megaliner Records
 • 2007: Metamorfoz Çıkış Tarihi: 23 Aralık 2007 Plak Şirketi: Hitt Müzik, Doğan Music, Megaliner Records, Universal Music, Астра
 • 2010: Adımı Kalbine Yaz [Maxi-Single] Çıkış Tarihi: 28 Temmuz 2010 Plak Şirketi: Hitt Müzik, Doğan Music

Remiksler 

 • 1993: Yine Sensiz (Extended Mix) Çıkış Tarihi: 18 Haziran 1993 Plak Şirketi: İstanbul Plak
 • 2008: Metamorfoz (Remixes) Çıkış Tarihi: 28 Temmuz 2008 Plak Şirketi: Hitt Müzik, Doğan Music, Астра, Megaliner Records, Universal Music

Singlelar 

 • 1995: Hepsi Senin Mi? Şıkıdım Şıkıdım 1995 Plak Şirketi: Angora, MMS
 • 1998: Şımarık (Single) Çıkış Tarihi: Eylül 1998 Plak Şirketi: Universal Music, İstanbul Plak, Raks Müzik, Podis, PolyGram, Nowdi Music, Motor Music, Urban
 • 1999: Şıkıdım (Single) Çıkış Tarihi: Şubat 1999 Plak Şirketi: Universal Music, İstanbul Plak, PolyGram, Polydor
 • 1999: Bu Gece (Single) Çıkış Tarihi: Temmuz 1999 Plak Şirketi: Universal Music, İstanbul Plak, PolyGram, Polydor
 • 2001: Kuzu Kuzu (Single) Çıkış Tarihi: 10 Mayıs 2001 Plak Şirketi: İstanbul Plak, Hitt Müzik
 • 2002: Hüp (Remixes)(Single) Çıkış Tarihi: 1 Ocak 2002 Plak Şirketi: Hitt Müzik, İstanbul Plak
 • 2002: Özgürlük İçimizde (Single)Çıkış Tarihi: 5 Mart 2002 Plak Şirketi: Hitt Müzik
 • 2002: Bir Oluruz Yolunda (Single) Çıkış Tarihi: 25 Nisan 2002 Plak Şirketi: Hitt Müzik, İstanbul Plak
 • 2005: Ayrılık Zor (Single) Çıkış Tarihi: 17 Mayıs 2005 Plak Şirketi: Hitt Müzik
 • 2005: Bounce (Single) Çıkış Tarihi: 20 Ekim 2005 Plak Şirketi: Hitt Müzik, İstanbul Plak
 • 2006: Bounce (Single) Çıkış Tarihi: Ocak 2006 Plak Şirketi: Universal Music, Urban, Hitt Müzik, İstanbul Plak
 • 2006: Start The Fire (Single) Çıkış Tarihi: 18 Ağustos 2006 Plak Şirketi: Universal Music, Hitt Müzik, İstanbul Plak
 • 2008: Uyan (Single) Çıkış Tarihi: 6 Ekim 2008 Plak Şirketi: Hitt Müzik
 • 2010 Sevdanın Son Vuruşu (Single) 11 Mayıs 2010 Plak Şirketi: Hitt Müzik, Doğan Music
 • 2012: Aşk Gitti Bizden (Single) Çıkış Tarihi: 4 Haziran 2012 Plak Şirketi: OZAN ÇOLAKOĞLU MÜZİK PRODÜKSİYON TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 • 2012: Hadi Bakalım (Single) Çıkış Tarihi: 6 Haziran 2012 Plak Şirketi: OZAN ÇOLAKOĞLU MÜZİK PRODÜKSİYON TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Ödülleri 

YılÖdülü veren kurumKategori
1995Türkiye, 1. Kral TV Video Müzik ÖdülleriPop Müzik En İyi Erkek (Aacayipsin)
1995Türkiye, 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri1994 yılının En İyi Sanatçısı
1997Türkiye, 25. Altın Kelebek ÖdülleriEn iyi Türk Pop Müziği Erkek[50]
1998Türkiye, 4. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn iyi Pop Erkek
1998Türkiye, 4. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn Çok Satan Albüm (Ölürüm Sana)
1999ABD, ABD medyasıDünyanın en etkili 2. müzisyeni
1999Rusya, ХИТEn çok istek alan pop sanatçısı[51]
1999Fransa, MIDEMEn çok satan Pop Single albümü (Şımarık)
1999Avrupa/Monako, World Music AwardsDünyanın en çok satan Türk sanatçısı[52]

(World's best-selling Turkish recording artist)[52]

2001Türkiye, 29. Altın Kelebek ÖdülüOnur ödülü[53]
2001Türkiye, 29. Altın Kelebek ÖdülüEn iyi Türk Pop Müziği erkek solist[53]
2001Türkiye, 29. Altın Kelebek ÖdülüEn iyi klip (Hüp)[53]
2002Türkiye, Altın Objektif ÖdülleriYılın Sanatçısı
2002Türkiye, Altın Objektif ÖdülleriYılın Albümü (Karma)
2002Türkiye, 8. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn iyi şarkı (Kuzu Kuzu)
2002Türkiye, 8. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn iyi Pop Erkek
2002Türkiye, 8. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn Çok Satan Albüm (Karma)
2004Rusya, The Pud Award2003'ün yılın şarkısı (Dudu)
2004Türkiye, 10. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn iyi Pop Erkek
2009Türkiye, 7. MÜ-YAP Müzik ÖdülleriYılın En Çok Satan Albümü (Metaformoz)
2011Türkiye, 14. İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA)Popun Kralı
2011Türkiye, NielsenRadyolar'da en çok çalan Sanatçı[54]
2011Türkiye, 17. Kral Tv Müzik ÖdülleriEn İyi Şarkı (Sevdanın Son Vuruşu)[54]
2011Türkiye, 17. Kral Tv Müzik ÖdülleriEn İyi Beste (Sevdanın Son Vuruşu)[54]
2011Türkiye, 17. Kral Tv Müzik ÖdülleriEn iyi Albüm (Adımı Kalbine Yaz)[54]
2011Türkiye, 17. Kral Tv Müzik ÖdülleriEn iyi Erkek Sanatçı[54]
2011Türkiye, 17. Kral Tv Müzik ÖdülleriEn iyi Klip (Öp)
2011Türkiye, 17. Kral Tv Müzik ÖdülleriEn Çok Satan Albüm (Adımı Kalbine Yaz)
2011Türkiye, MÜ-YAPYılın En Çok Satan Albümü (Adımı Kalbine Yaz)
2011Türkiye, MÜ-YAPYılın En Çok Satan Dijital Albümü (Adımı Kalbine Yaz)
2011Türkiye, 38. Altın Kelebek ÖdülüEn İyi Türk Pop Müzik Erkek Solist
2011Türkiye, 38. Altın Kelebek ÖdülüYılın Şarkısı (Sevdanın Son Vuruşu)